A parallel beam of white light falls on a thin film whose refractive index is 1.33. If angle of incidence is 52° then thickness of the film for the reflected light to be coloured yellow (λ = 6000 Å) most intensively must be |
$14 (2n + 1) μm$ $1.4 (2n + 1) μm$ $0.14 (2n + 1) μm$ $142 (2n + 1) μm$ |
$0.14 (2n + 1) μm$ |
$μ=\frac{\sin i}{\sin r}⇒\sin r=\frac{\sin i}{μ}=\frac{0.788}{1.33}=0.6$ $\cos r=\sqrt{1-\sin^2r}=\sqrt{1-(0.6)^2}=0.8$ For constructive interference on reflection $2μt\cos r=(2n +1)\frac{λ}{2}$ $⇒t=\frac{(2n +1)λ}{4μ\cos r}=\frac{(2n +1)×0.6}{4×1.33×0.8}$ $=0.14 (2n + 1) μm$ |