For an astronomical telescope having objective lens of focal length 10 m and eyepiece lens of focal length 10 cm, telescope's the tube length and magnification respectively are __________. Fill in the blank with the correct answer from the options given below. |
20 cm, 1 1000 cm, 1 1010 cm, 1 1010 cm, 100 |
1010 cm, 100 |
$ L = f_0 + f_e = 1000cm + 10cm = 1010 cm$ $ M = \frac{f_0}{f_e} = \frac{1000cm}{10cm} = 100$ The correct answer is Option (4) → 1010 cm, 100 |