If Abhi travels a certain distance at 6 km/h. he reaches his destination 12 minutes early, but if he travels at 4 km/h, he reaches his destination 10 minutes late. The speed (in km/h) at which he should travel to reach his destination on time is _____. |
$5\frac{4}{4}$ $5\frac{1}{8}$ $4\frac{3}{7}$ $4\frac{5}{7}$ |
$4\frac{5}{7}$ |
Let right time to Abhi to cover its journey = t min Distance = Speed × Time According to question , \(\frac{6 × (t-12)}{60}\) = \(\frac{4 × (x+10)}{60}\) 3(t - 12) = 2 ( t + 10) t = 56 minutes Speed of Abhi = \(\frac{6 × (56-12)}{56}\) = \(\frac{6 × 44}{56}\) = 4\(\frac{5}{7}\) km/h |