Battery acid is 4.27 M H2SO4 (aq) and has the density of 1.25 g/ml. What is the molality of H2SO4 in the solution? |
3.416 m 3.342 m 5.135 m 2.135 m |
5.135 m |
4.27 M H2SO4 (aq) solution means 4.27 moles of H2SO4 are present in 1000 mL of solution. Mass of solution = denisty x volume = 1.25 x 1000 = 1250 g Mass of 4.27 mole of H2SO4 = 4.27 x 98 = 418.46 g Mass of water present = 1250 - 418.46 = 831.54 g Molality, m= \(\frac{4.27}{831.54}\) x 1000 = 5.135 m |