A lends ₹7000 to B and at the same time a certain sum to C at the rate of 15% per annum simple interest. If the simple interest is collected ₹2700 after 2 years from B and C then find the sum lent to C? |
2000 1800 2700 2200 |
2000 |
SI collected from B + C = 2700 C x 15% x 2 + 7000 x 15% x 2 = 2700 C x 30% = 600 C = 2000 |