A man bought three articles for ₹3000/- each. He sold each article at 15% profit, 10% profit and 15% loss respectively. Find his overall profit or loss percentage. |
0% 3\(\frac{1}{3}\)% loss 3\(\frac{1}{3}\)% profit 5% loss |
3\(\frac{1}{3}\)% profit |
Profit on 1st article = 3000 × 15% = 450 IInd article = 3000 × 10% = 300 Loss on IIIrd article = 3000 × 15% = -450 ---------- Overall profit/loss = 300 Overall profit % = \(\frac{300}{9000}\) × 100 = 3\(\frac{1}{3}\)% |