A train P running at the speed of 80km/h crosses another train Q running at 70 km/h in opposite direction in 18 seconds. If the length of Q is 150% that of P, then what is the length of P? |
300 m 250 m 350 m 305 m |
300 m |
Relative speed = 80 + 70 = 150 km/h = 150 × \(\frac{5}{18}\) m/sec Total distance covered = 150 × \(\frac{5}{18}\) × 18 = 750 m Length of trains: P : Q = 2 : 3 (150% = \(\frac{150}{100}\) = \(\frac{3}{2}\) ) Total distance = 5R 5R = 750 1R = 150 ⇒ Length of P = 2R = 300 m |