A jar full of whisky contains 40% of alcohol.A part of this whisky is replaced by anotherwhisky containing 19% alcohol and now thepercentage of alcohol becomes 26%. The partof whisky replaced was? |
\(\frac{2 }{3}\) \(\frac{2 }{5}\) \(\frac{3 }{5}\) \(\frac{1 }{2}\) |
\(\frac{2 }{3}\) |
Ratio of alcohol to whiskey in the jar = 40 : 60 = 2 : 3. Ratio of alcohol to whiskey in the new mixture =26 : 74 =13 : 37 Now, applying the given allegation method, we have ∴ Ratio of alcohol to whisky in the replaced mixture =\(\frac{7}{100}\) : \(\frac{7}{50}\) = \(\frac{1}{2}\) ∴ Quantity of whisky replaced = \(\frac{2}{2 + 1}\) = \(\frac{2}{3}\) |