If C = X + 0.6Y & Investment is ₹ 1,500, Equilibrium level of income in economy would be 4050. Find out the autonomous consumption. |
-120 100 120 -100 |
120 |
C = X + 0.6Y : In this X represents autonomous Consumption, while 0.6 Y represents induced Consumption. The equilibrium level of income (4,050) is achieved when aggregate demand (C + I) equals aggregate supply (Y). i.e. Y= C + I 4050= X + 0.6*4050 + 1500 X= 4050-2430-1500 X= 120 Autonomous Consumption (X)= 120
|