The given table represents the revenue (in ₹ crores) of a company from the sale of four products A, B, C and D in 6 years. Study the table carefully and answer the question that follows.
By what percentage is the total revenue of the company from the sale of products A, B and D in 2012 and 2013 more than the total revenue from the sale of product B in 2013 to 2016?(Correct to one decimal place) |
44.5 31.2 43.6 45.4 |
45.4 |
Total revenue from sale of A , B & D in 2012 & 2013 = ( 98 + 74 + 74 ) + ( 94 + 96 + 102 ) = 538 Total revenue from sale of B from 2013 to 2016 = 96 + 92 + 84 + 98 = 370 Required percentage = \(\frac{538 - 370}{370}\) × 100 = \(\frac{168}{370}\) × 100 = 45.4% |