I purchase 100 kg of tea and sell it for a profit to the extent of what I would have paid for 40 kg. What is my profit percentage? |
40% 25% 30% 20% |
40% |
According to the question 100 SP - 100 CP = 40 CP 100 SP = 140 CP CP : SP = 100 : 140 Profit = 140 - 100 = 40 |