A women marks her goods 25% above the cost price. She sells 25% of the goods at market price, 60% of the goods at 25% discount and the remaining at 10% discount. What is her overall gain or loss percent? |
4.375% Profit 18.175% loss 10% loss 10% profit |
4.375% Profit |
Assuming the number of goods be 20, and using the ratio to calculate CP, MP, SP CP : MP : SP₁ : SP₂ +25%(up) 4 : 5 -25%(discount) 4 : 3 -10%(discount) 10 : 9 16 : 20 : 15 : 18
ATQ, Total CP = 20 x 16 = 320 1st: No. of article sold at M.P. = 25% of 20 = 5 2nd: No. of articles sold at 25% discount = 60% of 20 = 12 3rd: No. of remaining articles sold at 10% discount = 20 - 5 - 12 = 3 Total SP = (5 x MP) + (12 x SP₁) + (3 x SP₂) = (5 x 20) + (12 x 15) + (3 x 18) = (100 + 180 + 54) = 334 CP : SP : Gain 320 : 334 : 14 Gain% = \(\frac{14}{320}\) x 100 = 4.375% |