A solid metallic hemisphere of radius 6 cm is melted and given the shape of a right circular cone of base radius 4 cm. Determine the height of the cone. |
36 cm 48 cm 27 cm 30 cm |
27 cm |
Radius of hemisphere = 6 cm Radius of cone = 4 cm We know that, Volume of the hemisphere = 2/3πr3 Volume of the cone = 1/3hπr2 Now let height of the cone = h 2/3πR3 = 1/3hπr2 4R3 = hr2 h = 2R3/ r2 h = (2 × 216)/ 16 = 27 cm |