A and B start a business with capital Rs. 20,000 and 10,000 respectively. A gets 20% of total profit for managing the business. If Rs. 60,000 profit they gain in the end of the year, then find the share of A. |
Rs. 30000 Rs. 40000 Rs. 48000 Rs. 44000 |
Rs. 44000 |
A : B Inv. : 20000 : 10000 2 : 1 Profit: 2 : 1 = 3R *If time is same then investment ratio becomes profit ratio* Now, ATQ ⇒ 20% profit taken by A and remaining 80% (i.e. = 7R) is divided according to their profit ratio. So, ⇒ 20% of 60000 = 12000 (A's extra profit) ⇒ Remaining = 60000- 12000 = 48000 ⇒ Ratio of profit of A and B = 2 : 1 = 3R 3R = 48000 1R = 16000 Hence, A's total profit = 2R + 12000 = 32000 + 12000 = Rs.44000 |