A, B and C entered into a partnership. A invested 3 times as much as B invested and B invested two-third of what C invested. At the end of the year the profit earned is ₹6,600. The share of B in the profit is: |
₹1,400 ₹3,600 ₹1,200 ₹1,800 |
₹1,200 |
Profit ratio = Investment ratio × Time When time is same , Profit ratio = Investment ratio Investment ratio, A : B = 3 : 1 & B = \(\frac{2}{3}\) C B : C = 2 : 3 So, A : B : C = 6 : 2 : 3 Profit ratio of A : B : C = 6 : 2 : 3 11R = 6600 1R = 600 Now, B = 2R = 2 × 600 = 1200 The correct answer is Option (3) → ₹1,200 |