If the discount offered on an article is 40%, then what will be the ratio of selling price and marked price? |
2 : 5 4 : 7 5 : 8 3 : 5 |
3 : 5 |
Let the Mark price of the article = 100 Discount = 40% Then the selling price of the article = 60% of 100 = 60 MP : CP = 60 : 100 = 3 : 5 |