In the figure is shown Young’s double slit experiment. Q is the position of the first bright fringe on the right side of O. P is the 11th fringe on the other side, as measured from Q. If the wavelength of the light used is 6000 × 10-10 m, then S1B will be equal to |
6 × 10-6 m 6.6 × 10-6 m 3.138 × 10-7 m 3.144 × 10-7 m |
6 × 10-6 m |
P is the position of 11th bright fringe from Q. From central position O, P will be the position of 10th bright fringe. Path difference between the waves reaching at P = S1B = 10 λ = 10 × 6000 × 10-10 = 6 × 10-6 m. |