The above graph represents the salary, expenditure, tax and savings (in rupees) per month of the persons A, B, C and D. Study the graph and answer the question. The expenditure as a percentage of salary is the least for : |
C A B D |
C |
Lets solve one by one for each option. 1. C Expenditure as a percentage of salary = \(\frac{5500 }{15000}\) × 100 = 36.67% 2. A Expenditure as a percentage of salary = \(\frac{6000 }{12000}\) × 100 = 50% 3. B Expenditure as a percentage of salary = \(\frac{7500 }{18000}\) × 100 = 41.67% 4. D Expenditure as a percentage of salary = \(\frac{6000 }{16000}\) × 100 = 37.5% So , Expenditure as a percentage of salary is least for C. Ans :- C
|