Two blends of a commodity costing Rs 45 and Rs 50 per Kg respectively are mixed in the ratio of 2 : 3 by weight. If one-fifth of the mixture is sold at Rs 60 per Kg and remaining at the rate of Rs 65 per Kg, then profit percent is: |
33\(\frac{1}{3}\)% 50% 20% 30% |
33\(\frac{1}{3}\)% |
Ratio of weight = 2 : 3 = 5R (total) Now, Total C.P. = (45 × 2) + (50 × 3) = 90 + 150 = 240 Total S.P. = [5 × \(\frac{1}{5}\) × 60] + [5 × \(\frac{4}{5}\) × 65] = 60 + 260 = 320 Profit = 320 - 240 = 80 Profit percent = \(\frac{80}{240}\) × 100 = 33\(\frac{1}{3}\)% |