Two pipes A and B can fill a cistern in 01 hour and 75 minutes respectively. There is also an outlet pipe C. If all the three pipes are opened together, the cistern is full in 50 minutes. How much time pipe C will take to empty a full tank? |
10 min 100 min 110 min 150 min |
100 min |
Total efficiency of A + B + C = 6 Total efficiency of A + B = 5 + 4 = 9 Efficiency of C = -3 ( it empties the cistern ) Total work = Efficiency × Time Time taken by C to empty the cistern = \(\frac{300}{3}\) = 100 min |