A compound forms hexagonal closed packed structure. What is the number of tetrahedral voids in 0.8 mol of it? |
\(1.5055 × 10^{23}\) \(2.4088 × 10^{23}\) \(9.635 × 10^{23}\) \(3.011 × 10^{23}\) |
\(9.635 × 10^{23}\) |
The correct answer is option 3. \(9.635 × 10^{23}\). Number of atoms in close packaging = 0.8 mol \(1 mol\) has \(6.022 × 10^{23}\) particles So, the number of close-packed particles \(= 0. 8 × 6.022 × 10^{23} = 4.817 × 10^{23}\) Number of tetrahedral voids = 2 × number of atoms in close packaging Plug the values we get Number of tetrahedral voids \(2 × 4.817 × 10^{23} = 9.6352 × 10^{23}\) |