Amit purchased stationery marked for ₹8,000 at 12% discount and spent ₹160 on transportation. He sold the stationery at the marked price. Find his profit percentage. |
10 12 $12\frac{1}{2}$ $11\frac{1}{9}$ |
$11\frac{1}{9}$ |
The marked price of the stationary = 8000 Discount = 12% Then the selling price of the stationary = 88% of 8000 = 7040 Spent on transportation = 160 Total cost price = 7040 + 160 = 7200 Original SP = 8000 Profit% = ( 8000 - 7200) × \(\frac{100}{7200}\) = $11\frac{1}{9}$ |