An element ‘Y’ has a body-centred cubic (bcc) structure with a cell edge of 144 pm. The density of the element is 3.6 \(g/cm^3\). How many atoms are present in 700g of the element? |
\(14.24 × 10^{23}\)atoms \(10.42 × 10^{25}\)atoms \(24.16 × 10^{23}\)atoms \(13.42 × 10^{25}\)atoms |
\(13.42 × 10^{25}\)atoms |
The correct answer is option 4. \(13.42 × 10^{25}\)atoms. Given, For, bcc geometry, the number of atoms per unit cell \((z) = 2\) Edge length, \((a) = 144 pm = 144 × 10^{-10} cm\) Density, \((\rho ) = 3.6 g/cm^3\) We know that, \(\text{Density, }(\rho ) = \frac{Z × M}{N_A × a^3}\) \(⇒ 3.6 = \frac{2 × M}{(6.02 × 10^{23})(144 × 10^{-10})^3}\) \(⇒ 3.6 = \frac{2 × M}{1.7405}\) \(⇒ 2 × M = 6.28228\) \(⇒ M = 3.1411\) \(∴ \text{ The number of moles = }\frac{\text{mass}}{\text{molar mass}}\) \(⇒ \text{ The number of moles = } \frac{700}{3.1411} = 222.849\) \(∴ \text{ The number of atoms = }222.849 × 6.022 × 10^{23}\) \(⇒\text{ The number of atoms }≈ 13.42 × 10^{25}\) |