The government budget of a hypothetical economy presents the following information : (A) Revenue expenditure - ₹25,000 crores (B) Capital expenditure - ₹35,000 crores (C) Capital receipt - ₹30,000 crores (D) Revenue receipt - ₹20,000 crores (E) Interest payment - ₹10,000 crores (F) Borrowings - ₹20,000 crores Which of the following is Budget Deficit ? |
₹12,000 crores ₹10,000 crores ₹20,000 crores ₹5,000 crores |
₹10,000 crores |
The correct answer is option (2) : ₹10,000 crores The formula for calculating the BUdget Deficit is : Budget Deficit = Total Expenditure - Total Revenue Total Expenditure (TE) is the sum of Revenue Expenditure (RE) and Capital Expenditure (CE), and Total Revenue (TR) is the sum of Revenue Receipts (RR) and Capital Receipts (CR). TE = RE + CE TR = RR + CR So, Budget Deficit = TE - TR Given the values : (A) + (B) = 25,000 + 35,000 (C) + (D) = 30,000 + 20,000 Budget Deficit = TE- TR= (A) + (B) - (C) - (D) Substitute the values : Budget Deficit = 25,000 + 35,000 - 30,000 - 20,000 Budget Deficit = 10,000 Therefore, the correct answer is (2) 10,000 crores Note: Interest Expenditure is a part of Revenue Expenditure. hence, it is not dealt with independently while finding budget deficit. |