Study the given table and answer the question that follows. The table below shows the percentage distribution of students from five different colleges in various disciplines.
Students from the discipline of mathematics in colleges P and R taken together is what percentage of the total number of students in colleges P and R taken together? [Give your answer correct to one decimal place.] |
36.9% 36.5% 37.2% 37.5% |
36.5% |
Total students in Maths from college P & R = \(\frac{30 }{100}\) × 8000 + \(\frac{40 }{100}\) × 15000 = 2400 + 6000 = 8400 Total number of students in P & R = 8000 + 15000 = 23000 Required percentage = \(\frac{8400 }{2300}\) × 100 = 36.5% |