The cost price of 12 pens is equal to the selling price of 8 pens. The profit percentage is : |
45% 55% 50% 40% |
50% |
According to the question, The cost price of 12 pens is equal to the selling price of 8 pens \(\frac{CP}{SP}\) = \(\frac{8}{12}\) Profit = 12 - 8 = 4 Profit% = 4 × \(\frac{100}{8}\) = 50% |