Target Exam

CUET

Subject

-- Applied Mathematics - Section B2

Chapter

Index Numbers and Time Based Data

Question:

Price relative of rice is 180 in 2013 compared to 2010. If rice costs ₹30 per kg in 2010, then its cost in 2013 is :

Options:

₹40 per kg

₹44 per kg

₹54 per kg

₹36 per kg

Correct Answer:

₹54 per kg

Explanation:

The correct answer is Option (3) → ₹54 per kg

The price relative is,

Price relative = $\frac{Price\,in\,current\,year}{Price\,in\,base\,year}×100$

$180=\frac{P}{30}×100$

$P=1.8×30=54$