A merchant bought 60 sheep at ₹120 per sheep. He sold 40 of them at ₹150 each. Another 10 of the sheep died. What should be the selling price of the remaining sheep, if he wants a total profit of ₹800? |
₹150 ₹180 ₹250 ₹200 |
₹200 |
The cost of each sheep= Rs. 120 The cost of 40 sheeps = 40 × 120 = 7200 = 40 × 120 = 7200 In that sheep sold Rs.150 for each sheep 40×150 = 40 × 150 = 6000 In that 10 of the sheeps died Merchant has 10 sheeps. Balance = 7200 – 6000 = 1200 Total = 1200 + 800 = 2000 The selling price of each goat = \(\frac{2000}{10}\) = 200 |