A Ltd. purchased a machinery for ₹ 1,80,000 for which it is paying by issue of shares of 100 Rs. each at 20% premium. How many shares will be issued as consideration. ?
Options:
₹2500
₹2000
₹1500
₹3000
Correct Answer:
₹1500
Explanation:
Shares issued as consideration = 180000/(100+20) = 1,80,000/120 = 1500