Three particles each of mass 100 gm are brought from a very large distance to the vertices of an equilateral triangle whose side is 20 cm in length. The work done will be : |
0.33 x 10-11 Joule -0.33 x 10-11 Joule 1.00 x 10-11 Joule -1.00 x 10-11 Joule |
-1.00 x 10-11 Joule |
Potential energy of three particles system \(U = -\frac{GMm}{r_{12}}-\frac{GMm}{r_{23}}-\frac{GMm}{r_{31}}\) Given : \([m_1 = m_2 = m_3 = 100 \text{ g and } r_{12} = r_{23} = r_{31} = 2 \text{ cm}]\) \(\Rightarrow U = 3[\frac{-6.67*10^{-11}*10^{-1}*10^{-1}}{20*10^{-2}}]\) = - 1.00 x 10-11 J
|