A starts from a point at a speed of 34 m/s. After 5 seconds, B starts chasing A from the same point at a speed of 44 m/s. What will be the distance travelled by B before A is caught by B? |
748 metres 862 metres 675 metres 549 metres |
748 metres |
Distance covered by A in 5 sec = 34 × 5 = 170 Relative = ( 44 - 34 )m/sec = 10 m/sec Time taken by A to caught B = \(\frac{170}{10}\) = 17 sec Total distance traveled by B = 170 + 34 × 17 = 170 + 568 = 748 m |