For a common base amplifier, the current gain is 0.54. What is the collector current if the emitter current is 6.8 mA? |
1.7 mA 2.7 mA 3.7 mA 4.7 mA |
3.7 mA |
In Common base amplifier, $\beta = \frac{\Delta I_C}{\Delta I_E} = 0.54$ $\Delta I_C = \Delta I_E \times \beta = 6.8mA \times 0.54 = 3.7mA$ |