Rice worth ₹96 per kg and ₹104 per kg are mixed with a third variety in the ratio 1 : 1 : 2. If the mixture is worth ₹113 per kg, the price of the third variety of rice per kg will be :
Answer & explanation
Correct answer: option 2
Cost of 1st variant = Rs. 96/kg
Cost of 2nd variant = Rs. 104/ kg
Cost of 3rd variant = Rs. X /Kg
Ratio of their mixture = 1 : 1 : 2
Cost of mixture = Rs. 113,
⇒ (1 x 90) + (1 x 104) + (2 x X) = 4 x 113
⇒ 90 + 104 + 2X = 452,
⇒ 200 + 2X = 452,
⇒ 2X = 252,
⇒ X = Rs. 126.
Hence, the price of the third variety of rice per kg = Rs. 126.