A river 6 m deep and 35 m wide is flowing at the rate of 2.5 km/h, the amount of water that runs into the sea per minute is : |
8570 m3 7850 m3 7580 m3 8750 m3 |
8750 m3 |
We know that, Volume of water flowing = Depth × Width × Rate of flow We have, Depth of river = 6 m Width of river = 35 m Rate of flow = 2.5 km/h According to the question, Rate of flow in m/min = Rate of flow in km/hr × 1000/60 Rate of flow in m/min = 2.5 × 1000/60 = 125/3 m/min Volume of water flowing = 6 × 35 × 125/3 = 8750 m3/min |