Geeta bought a bag for ₹1,000 and spent ₹300 on fixing the defects in the bag. Later, she sold it for ₹1,508. What is the percentage of profit that Geeta earned through the sale? |
12% 14% 18% 16% |
16% |
Cost price of the bag = 1000 Spent = 300 Selling price = 1508 Total cost price = 1000 + 300 = 1300 Profit = 1508 - 1300 = 208 Profit% = 208 × \(\frac{100}{1300}\) = 16%
|