A train takes 3 hours to travel from place A to B at the speed of 60 km/h. The same train takes 2 hours to travel from B to C at 50% increased speed. What is the average speed of the train from place A to C? |
60 km/h 90 km/h 80 km/h 72 km/h |
72 km/h |
From A to B , Distance = Speed × Time = 60 × 3 = 180 km From B to C , Speed = 60 + 50% of 60 = 90 km/h Distance = Speed × Time = 90 × 2 = 180 km Total distance from A to C = 180 + 180 = 360 km Average speed = \(\frac{360 }{5 }\) = 72 km/h |