Target Exam

CUET

Subject

Physics

Chapter

Semiconductors and Electronic Devices

Question:

The current gain for a transistor working as common base amplifier is 0.96. If the emitter current is 7.2 mA, then the base current is:

Options:

0.29 mA

0.35 mA

0.39 mA

0.43 mA

Correct Answer:

0.29 mA

Explanation:

$\text{Current Gain is}\alpha = \frac{\Delta I_C}{\Delta I_E} = 0.96$

$ \Delta I_C = 0.96\times 7.2mA = 6.91 mA$

$ \Delta I_B = 7.20 mA - 6.91 mA = 0.29 mA$