A person sells an article at 10% below its cost price. Had he sold it for ₹332 more, he would have made a profit of 20%. What is the original selling price (in ₹) of the article ? |
996 1328 1028 896 |
996 |
According to the question, Loss + Profit = Given more amount 10% + 20% = 332 30% of CP = 332 original selling price = 90% of CP So, 90% of CP = Selling price = 332 × 3 = 996 |