The speed of a train is 88 km/h. How much time will it take to cross a 180 m long platform if length of the train is 150 m? |
$11\frac{1}{2}s$ $10\frac{1}{2}s$ $13\frac{1}{2}s$ $14\frac{1}{2}s$ |
$13\frac{1}{2}s$ |
To convert km/h into m/sec 88 km/h x \(\frac{5}{18}\) = \(\frac{220}{9}\) m/sec Total length = Length of Train+Length of Platform Total length=150 m+180 m=330 m We know that , Time = \(\frac{Distance}{Speed}\) = \(\frac{330 × 9}{220}\) = \(\frac{27}{2}\) = 13\(\frac{1}{2}\) second |