The compound interest on a certain sum at 10% p.a. for $2\frac{1}{3}$ years is ₹1,201.60, interest compounded yearly. The sum is: |
₹ 4,200 ₹ 4,800 ₹ 5,400 ₹ 4,500 |
₹ 4,800 |
CI rate for 1st 2 years = 10% = \(\frac{1 }{10}\) CI rate for \(\frac{1 }{3}\)rd year = \(\frac{10 }{3}\)% = \(\frac{1 }{30}\) Now, Principal : Amount For 1st year 10 : 11 For 2nd year 10 : 11 For 1/3rd year 30 : 31 ------------------------------------------------------- Overall 3000 : 3751 ATQ, CI = ( 3751 - 3000 )R = 1201.60 1R = 1.6 Now , Sum = 3000R = 3000 × 1.6 = Rs. 4800 |