A circuit is as shown in the figure. Then, the current from A to B is: |
+ 500 mA + 250 mA + 250 mA − 500 mA |
+ 250 mA |
Applying Kirchhoff second law for a closed loop CABDC, we get $-10 \mathrm{I}_1-\left(\mathrm{I}_1-\mathrm{I}_2\right) 10+10=0$ $-20 \mathrm{I}_1+10 \mathrm{I}_2=-10$ $2 \mathrm{I}_1-\mathrm{I}_2=1$ (i) Again, applying Kirchhoff second law for a closed loop ABFEA, we get $-\left(\mathrm{I}_1-\mathrm{I}_2\right) 10-5+15 \mathrm{I}_2=0$ $-10 \mathrm{I}_1+25 \mathrm{I}_2=5$ $2 \mathrm{I}_1-5 \mathrm{I}_2=-1$ (ii) Solving (i) and (ii), we get $\mathrm{I}_1=\frac{3}{4} \mathrm{~A}, \mathrm{I}_2=-\frac{1}{2} \mathrm{~A}$ The current flows from A to B is $=-\mathrm{I}_1-\mathrm{I}_2=\frac{3}{4} \mathrm{~A}-\frac{1}{2} \mathrm{~A}=\frac{1}{4} \mathrm{~A}=0.25 \mathrm{~A}=250 \mathrm{~mA}$ |