Parallel side of a trapezium are 21 cm and 14 cm and its area is 875 cm2. What us the distance between parallel sides ? |
45 cm 50 cm 60 cm 65 cm |
50 cm |
We know that, Area of trapezium = \(\frac{1}{2}\) × (sum of parallel sides) × (distance between parallel sides) we have, Sides = 21 cm, 14 cm Area = 875 cm2 875 = \(\frac{1}{2}\) × (21 + 14) × distance 875 × 2 = 35 × distance Distance = 25 × 2 = 50 cm |