Shivani purchased five pens for ₹600. She sells these five pens at the rate of ₹50 per pen. What is the approximate loss percentage that Shivani incurred on selling the five pens? |
58.33 48.33 53.33 61.66 |
58.33 |
Cost price of the 5 pens = 600 Selling price of 5 for 50 rupees per pen = 50 × 5 = 250 Loss% = (600 - 250) × \(\frac{100}{600}\) = 58.33% |