A copper sphere of diameter 18 cm is drawn into a wire of diameter 6 mm. Find the length of the wire. |
143 m 108 m 324 m 234 m |
108 m |
Volume of sphere = \(\frac{4}{3}\)πr3 Volume of cylinder = πr2h Radius of sphere = 9 cm Radius of wire = 0.3 cm [As 1 cm = 10 mm] According to the question, Volume of sphere = Volume of cylinder ⇒ \(\frac{4}{3}\)π93 = π0.32x ⇒ \(\frac{4}{3}\) × 729 = 0.32x ⇒ 4 × 243 = 0.09x ⇒ x = 10800 cm = 108 m |