Read the following passage and answer the following question. A, B & C are partners sharing profits in proportion to their capital. A retired from the firm on 1st April 2021 and the remaining partners decided to carry on the partnership with a profit-sharing ratio of 4:3. At the time of retirement, their capital accounts show balance- A- ₹2,00,000, B- ₹3,00,000, and C ₹2,00,000. The assets and liabilities of the partnership firm are as follows- |
Goodwill of the firm was valued at ₹1,40,000. What is the share of A's goodwill? |
₹40,000 ₹20,000 ₹60,000 ₹80,000 |
₹40,000 |
The correct answer is option 1- ₹40,000. Goodwill= ₹1,40,000 Profit sharing ratio = 2,00,000 : 3,00,000 : 2,00,000 A's share = 1,40,000 x 2/7 |