The number of grams of a dibasic acid (molecular weight \(200\)) present is \(100\, \ mL\) of its aqueous solution to give decinormal strength is: |
1 g 2 g 3 g 4 g |
1 g |
The correct answer is option 1. 1 g. Given, Normality of dibasic acid \(= 0.1\, \ N\) n-factor of dibasic acid \(= 2\) Molar mass of dibasic acid \( = 200\, \ g\) Volume \(= 100\, \ mL\) \(\text{Number of moles = Molarity} × \text{Volume (in litres)}\) \(\text{Number of moles = }0.05 × 0.1 = 0.005\) \(\text{Number of moles} = \frac{\text{Given weight}}{\text{Molecular weight}}\) After substituting the values we get \(0.005 = \frac{\text{Given weight}}{200}\) \(⇒ \text{Given weight} = 0.005 × 200\) \(⇒ \text{Given weight} =1\, \ g\) Therefore, 1 gram of dibasic acid should be present in 100 mL of the aqueous solution to prepare a \(0.1 N \)solution. |