If the weight of an iron material is 10 grm/cm³, then what is is the weight of a solid cylinder with radius 7 cm and height 21 cm? |
39 kg 35.36 kg 32.34 kg 30 kg |
32.34 kg |
Volume of cylinder = \(\pi \)r2h = \(\frac{22}{7}\) × 7 × 7 × 21 = 3,234 Weight = Volume × Weight = 3,234 × 10 = 32,340 g or 32.34 kg |