The monthly income of a person was ₹40,000. He used to save 25% of his income. His nominal income increases by 15% and his nominal expenditure increases by 20%. What is the percentage change in his nominal savings? |
7.5% 0% 5% 10% |
0% |
25% = \(\frac{1}{4}\) , 15% = \(\frac{3}{20}\) & 20% = \(\frac{1}{5}\) Total Income = 40,000 Saving = \(\frac{1}{4}\) × 40,000 = 10,000 Expenditure = 40,000 - 10,000 = 30,000 Increased Income = \(\frac{23}{20}\) × 40,000 = 46000 Increased Expenditure = \(\frac{6}{5}\) × 30,000 = 36000 New saving = 46000 - 36000 = 10,000 Old and New saving is same . So Percentage increase = 0% |