The decomposition of NH3 on the platinum surface is zero order reaction. If k = 2.5 × 10−4 mol L−1 s−1 the rate of production of H2 is |
2.5 × 10−4 mol L−1 s−1 7.5 × 10−4 mol L−1 s−1 5.0 × 10−4 mol L−1 s−1 10.0 × 10−4 mol L−1 s−1 |
7.5 × 10−4 mol L−1 s−1 |
Given rate constant = 2.5 × 10−4 mol L−1 s−1 The decomposition of NH3 on the platinum surface takes place as \(2NH_3 ————→ N_2 + 3H_2\) So, Rate of reaction = \(−\frac{1}{2}\frac{d[NH_3]}{dt} = \frac{d[N_2]}{dt} = \frac{1}{3}\frac{d[H_2]}{dt}\) The rate of production of \(H_2 = \frac{d[H_2]}{dt}\) \(= 3 × 2.5 × 10^{− 4} \text{ mol L}^{−1}\text{ s}^{−1}\) \( = 7.5 × 10^{− 4} \text{ mol L}^{−1}\text{ s}^{−1}\) |