The speed of a train is 75 km/h. The distance covered by the train in 6 seconds is : |
80.5 m 100 m 125 m 130 m |
125 m |
The speed of a train is 75 km/h = 75*1000/3600 = 75*5/18 = 125/6 m/sec Time = 6 seconds distance travelled = 125*6/6 = 125m The correct answer is Option (3) → 125 m |